Arról már volt szó, hogy a főnemesség milyen előszeretettel jelenik meg a regényekben, ám nem csak hercegekbe és vikomtokba lehet beleszeretni.
A baronet nevében emlékeztet a báróra (Baron), és nem is áll olyan messze tőle, főleg, ha elkezdünk ezen urak zsebében turkálni.
Helló szépfiú! :) A képen: Sir Humphry Davy Forrás |
Kezdetben a cím adományozását és birtoklóinak számát maximalizálták 200-ra, ám ezt nem igazán tartották be, főleg azok után, hogy élelmes ügynökök még házaltak is bianco oklevelekkel. Fantasztikus, hogy már akkor is mennyire találékonyak voltak egyesek!
Szóval a pénz beszélt, így a vagyonos ember... köznemesi címhez jutott, melynek öröklési szabályai megegyeztek a már ismert móddal, bár szigorúbban mérték, így például a főnemesi rang alkudozásaival szemben szinte egyáltalán nem volt esély kiharcolni a női ágon való öröklést.
Persze azért akadtak nőként is olyanok, akik kiérdemelték e címet, s őket a baronetess cím illette meg.
Forrás |
Híres könyves baroneteink a komor hallgatásba burkolózó Sir Thomas Bertram, az alázat terén fejlődésre szoruló Sir Walter Elliot, és a kissé harsány, ám jószívű Sir John Middleton.
Azon kevésbé szerencsések, akik pénzes zacskójuk könnyed súlya miatt nem tudtak nemesi rangot vásárolni maguknak, még mindig próbálkozhattak valamely nemes tettel, hogy kiérdemeljék a lovagi címet (Knight), s ezáltal felpasszírozzák magukat a nemesi kompánia legalsó fokára.
Természetesen a lovagság története terjedelmes és fennkölt múltra tekint vissza, melyet nem kívánok különösebben most részletezni, lovagi irodalom ide vagy oda. A köznemesi helyzet szempontjából ékes példa Sir Simon Montague Raines lovaggá ütése, aki kémmesteri érdemei, no meg a régensherceggel kötött szoros barátsága miatt, illetve valójában asszonykája hírnevének helyreállítása végett kapta meg a kitüntető címet.
Igaz, ezen okból épp lovaggá üthette volna Agathát is, aki így a Dame címet viselhette volna élete végéig, szóval mégis csak számított valamit a hivatalos kémmesteri tevékenység.
Ezzel ki is merült az angol arisztokrácia, de szerencsére a kalózok, rendőrbírók és ugyebár kémek éppoly népszerűek a női nem körében, mint a kékvérűek, szóval hamarosan ők is beszivárognak részletesebben is a blogra. És persze más népeknek is vannak nemesei... ;)
Példák innen:
Jane Austen: A mansfield-i kastély
Jane Austen: Meggyőző érvek a. k. a Tartózkodó érzelem (kinek mi)
Jane Austen: Értelem és érzelem
Celeste Bradley: Az álruhás
Korábban: Lordok háza
nagyon jók ezek az ismertetők. remélem, sose fogynak el.:)
VálaszTörlés@Tara Nima
VálaszTörlésKöszi! Örülök, hogy van, akinek tetszik. Azt hittem, senkit nem fog érdekelni. :)
Egy csomó ötletem van még, és mindig fel-fel bukkan valami a könyvekben is, úgyhogy egy ideig még bizton számíthatsz az ilyesmi posztokra. ;)
Csak így tovább, tényleg érdekesek - szívesen olvasnék még hasonlókról könyves példákkal megtűzdelve! :)
VálaszTörlés@Dóra W
VálaszTörlésHú, pedig a könyves példákat utólag ám olyan nehéz összevadászni. Sok minden kiszáll í fejemből olvasás után, úgyhogy egy-egy ilyen poszt úgy néz ki helyileg, hogy feltúrom a teljes polcrendszert, és órákig kupi van. :D
Na majd ezentúl és is figyelek ezekre és írok hozzászólást, ha találok példákat :))
VálaszTörlés